20 نکته مهم که پیش از نصب دوربین مداربسته باید بدانید!

قطعا شما هم قبل اقدام برای نصب دوربین مداربسته با سوالات زیادی رو به رو شده اید سوالاتی مثل: بهترین محل نصب دوربین، تعداد دوربین مورد نیاز، نحوه نیازسنجی تجهیزات و.... در این مقاله قصد داریم به تمامی نکات نصب دوربین مداربسته بپردازیم تا با خیالی راحت از سیستم نظارت تصویری خود استفاده کنید.

با خواندن این مقاله شما با تمامی نکات نصب دوربین مداربسته آشنا شده و میتوانید بر کیفیت کار شرکت نصب دوربین مداربسته و یا کارشناسان نصب نظارت کنید.😉

 

برای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

به طور کلی برای نصب و راه اندازی سیستم های نظارت تصویری به دوربین، تعدادی دستگاه ذخیره کننده (با توجه به تعداد دوربین ها و ظرفیت کانال های دستگاه های ضبط) به همراه حافظه ذخیره سازی و کابل های ارتباطی نیاز داریم که همه این موارد باید توسط کارگروه نصب نیازسنجی شود.
لازم است بدانیم درصوتی که در پروژه ای از دوربینهای دیجیتال استفاده شود تجهیزات دیگری مثل سوئیچ و کابل های شبکه هم استفاده خواهد شد.

 

بهترین مکان برای نصب دوربین کجاست؟

یکی از مهمترین نکات نصب دوربین مداربسته انتخاب محل جاگذاری دوربین هسات که عموما بهترین محل برای نصب دوربینها مکان هایی هستند که تردد نسبتا زیادی در آنجا صورت میگیرد مثل درب های ورود و خروج، مناطقی که احتمال سرقت در آن جا بیشتر است یا لوازم و تجهیزات مهمی وجود دارد.


بهترین محل نصب دوربین در منازل و آپارتمان های مسکونی:

 • درب های ورودی
 • پارکینگ
 • راهرو
 • ورودی آسانسورها


بهترین محل نصب دوربین در ادارات و سازمان ها:

 • درب ها
 • پیشخوان و راهرو ها
 • طبقات و محل های مراجعه ارباب رجوع

 

نصب دوربین مداربسته در راهرو

نصب دوربین برای نظارت بر راهرو

بهترین محل نصب دوربین در کارخانه ها:

 • محل استقرار دستگاه های کارخانه
 • انبار
 • مناطقی که احتمال بروز حادثه برای کارگران وجود داد
 • خطوط تولید

 

نصب دوربین مداربسته در خط تولید کارخانه

نصب دوربین برای نظارت بر خط تولید

مهمترین نکات نصب دوربین مداربسته که نصاب باید حتما به آن ها توجه کند:

 • درنظر گرفتن فاصله دوربین ها از سوییچ و دستگاه ذخیره کننده
 • قرارگیری درست دوربین ها برای نداشتن نقاط کور
 • توجه به راه ها و مسیر های کابل کشی

 

از چه نوع دوربین (آنالوگ و دیجیتال) در چه شرایطی استفاده کنیم؟

یکی دیگر از نکات نصب دوربین مداربسته انتخاب نوع تکنولوژی دوربین هاست، دوربین های از نظر تکنولوژی به دو دسته تقسیم بندی میشوند:


دوربین های دیجیتال:

دوربین های تحت شبکه نسبت به دوربین های آنالوگ از تکنولوژی به روزتری برای ضبط و انتقال تصاویر برخوردارند. این دوربین ها برای پروژه هایی که باید در آنها از تعداد بالایی دوربین استفاده شود؛ مثل سازمان ها، ادارجات دولتی و مراکز خرید، گزینه بهتری نسبت به دوربین های آنالوگ هستند.

حتما به این نکته توجه کنید که دوربین های دیجیتال گرانتر از دوربین های آنالوگ بوده و همین موضوع میتواند تفاوت چشمگیری در هزینه تمام شده پروژه ایجاد کند.

 

دوربین های آنالوگ:

دوربین های آنالوگ به دلیل قیمت ارزان تر و نصب و راه اندازی آسان تر نسبت به دوربین های دیجیتال از محبوبیت بالاتری برخوردارند و مناسب مکان هایی هستند که قرار است در آن از تعداد کمی دوربین استفاده شود یا در بودجه پروژه محدودیت داریم.

 

از کدام شکل دوربین مداربسته (دام، بالت، اسپید دام) در چه شرایطی استفاده کنیم؟


دوربین های مداربسته از لحاظ شکل ظاهری به سه دسته تقسیم میشوند:

 • دام (Dom)

مناسب اماکن سربسته و مسقف

 • بالت (Bullet)

مناسب محیط های بیرونی به علت ضد آب بودن و داشتن مقاومت در برابر گرد و خاک

 • اسپید دام (Speed Dom)

مناسب محیط های بزرگ که امکان نصب دوربین ثابت درآنجا وجود ندارد. این دوربین ها از آنجا که دارای قابلیت چرخش هستند نیاز به یک اپراتور دارد.

 • دوربین های بی سیم

این دوربین ها در مدل ها و طرح های مختلف در بازار موجود هستند و بیشتر در پروژه های کوچک مانند دفاتر کار، مطب ها و اتاق بچه ها و سالمندان مورد استفاده قرار میگیرد. نکته مهم: این دوربین ها به دلیل بیسم بودن از کیفیت پایین تری نسبت به دوربین های آنالوگ و دیجیتال سیمی برخوردار هستند.

 

انواع شکل ظاهری دوربین های مداربسته

از دوربین های مداربسته ایرانی استفاده کنیم یا برندهای خارجی؟

این موضوع بیشتر سلیقه ایست، اما مسلما استفاده از دوربین های ایرانی هزینه تمام شده پروژه را کاهش میدهد.

اگر به دنبال یک برند ایرانی دوربین مداربسته هستید، پیشنهاد میکنیم مقاله بررسی دوربین مداربسته ایرانی پرکسیس را مطالعه کنید؛ این برند یکی از برندهای شرکت پارندسیستم است.

هر کدام از لنزهای دوربین مدار بسته در چه شرایطی کاربرد دارند؟

لنز های فیکس (F):

لنز هایی با فاصله کانونی ثابت هستند. در دوربین هایی که از این نوع لنزها استفاده شده است، امکان زوم اوپتیکال (زوم به وسیله تغییر فاصله کانونی) وجود ندارد.

فاصله کانونی در این لنزها با واحد میلی متر (mm) اندازه گیری میشود. فاصله کانونی های 2.8 – 3.6 و 4 میلی متر جزو فاصله کانونی های استاندارد در لنزهای مدل فیکس است.

هرچه این عدد بیشتر باشد تصویر ما به اصطلاح زوم تر و بسته تر و هرچه این عدد کمتر باشد تصاویر بازتر و وایدتری داریم. دوربین هایی که دارای این لنز هستند در محیط هایی استفاده میشود که زاویه، شعاع و میزان دید دوربین ثابت بوده و نیاز به تغییر ندارند.

 

لنزهای متغیر:

مدل تنظیم دستی:

لنزهای متغییر لنز هایی هستند که میتوان فاصله کانونی آن ها را تغییر داد و تصویر را زوم کرد. به مدل دستی این نوع لنز ها لنز وری فوکال (varifocal) میگویند که با 2 چرخ دنده ای که در آن وجود دارد کاربر میتواند میزان زوم و فوکوس دوربین را تغییر دهد.

 

مدل تنظیم برقی:

به مدل های اتوماتیک و برقی لنز های متغیر، لنز موتورایز (Motorize) میگویند که به کمک موتوری که داخل آن وجود دارد کاربر میتواند با دادن فرمان از طریق دستگاه رکوردر، فاصله کانونی لنز را تغییر داده و تصویر را زوم یا زوم بک کند. 
از دوربین های لنز متغیر بیشتر در مکان هایی مانند صندوق های فروشگاهی، باجه های بانک، پیشخوان ها و محیط هایی که پلاک خوانی میکنند استفاده میشود. 


چگونه رزولوشن مناسب را مشخص کنیم؟

این موضوع با توجه به درخواست کارفرما در میزان اهمیت جزییات تصویر برداری شده و همچنین متراژِ محیطی که دوربین قرار است تصویر برداری کند تعیین میشود. به علاوه در صورتی که از دوربین هایی با لنز واید استفاده میکنیم بهتر است برای داشتن تصویری با کیفیت تر از رزولوشن های بالاتر استفاده کنیم.

 

انواع رزولوشن دوربین های مداربستهانواع رزولوشن دوربین های مداربسته

 

دستگاه ضبط و تعداد دستگاه مورد نیاز در پروژه

برای ضبط تصاویر دوربین های آنالوگ از دستگاه های ضبط آنالوگ (DVR) و برای ضبط تصاویر دوربین های دیجیتال از دستگاه های ضبط دجیتال (NVR) استفاده میشود.
دستگاه های رکوردر عموما به 4 – 8 – 16 – 32 یا 64 کانال تقسیم میشوند و در هر پروژه با توجه به تعداد دوربین های استفاده شده و کانال های خالی مورد نیاز، رکوردر مناسب انتخاب میشود.

 

بهترین محل برای قرار دادن دستگاه ضبط کجاست؟

از دیگر نکات نصب دوربین مداربسته توجه به محل قرارگیری دستگاه ضبط است که باید از نظر امنیت، دما و راحت بودن کابل کشی در آن محیط (از دوربین ها به دستگاه ضبط) مورد بررسی قرار گیرد.


نکاتی درباره هارد دستگاه های ضبط تصاویر

دستگاه های ضبط تصاویر دارای حافظه داخلی از نوع HDD هستند که با توجه به قدرت دستگاه مورد استفاده، تعداد هاردهای قابل نصب و ظرفیت هر هارد مشخص میشود.

به عنوان مثال: در دستگاه ضبط تصویر فرضی با نام X، میتوان 2 عدد هارد HDD نصب کرد که ظرفیت هر کدام از هاردها میتواند تا نهایت 2 ترابایت باشد.
این مشخصات در کاتالوگ یا دیتاشیت هر دستگاه ضبط تصویری وجود دارد.

 

کارشناس پروژه موظف است تحت عنوان مشاوره نصب دوربین مداربسته به متقاضی در انتخاب دستگاه با ظرفیت مناسب اطاعات لازم را ارائه کند.

 

اطلاعات هارد دستگاه ضبط تصاویر

 

اگر حافظه دستگاه ضبط پرشود چه اتفاقی می افتد؟

رکوردر ها و دستگاه های ضبط این قابلیت را دارند که پس از پر شدن فضای هارد، از ابتدا بر روی اطلاعات قبلی تصاویر را ضبط کنند. این موضوع از طریق تنظیمات دستگاه قابل فعال / غیرفعال سازی است.

 

چه موقع باید از سوییچ شبکه استفاده شود؟

در پروژه هایی که از دوربین های دیجیتال استفاده میشود نیاز به دستگاه های ضبط دیجیتال (NVR) داریم. اما این دستگاه ها از یک یا دو عدد پورت شبکه برای اتصال دوربین برخوردارند و به همین علت در پروژه هایی که از تعداد بالایی دوربین دیجیتال استفاده میشود نیاز به یک دستگاه سوییچ داریم.
به این صورت که تمامی دوربین ها را باید ابتدا به سوییچ متصل کنیم و سپس از طریق یک کابل شبکه، سوییچ را به دستگاه NVR متصل کنیم.

 

آیا نصاب دوربین مداربسته باید دارای مجوز خاصی باشد؟

بله. داشتن مجوز از اصناف و اتحادیه ها ازجمله اتحادیه صنف تولید کنندگان و تعمیر کاران تجهیزات الکترونیک و حفاظتی الزامی است.


مدت زمان لازم برای پروژه به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

به صورت کلی مدت زمان اجرا پروژه به عواملی مانند متراژ کابل، تعداد دوربین ها، ارتفاع نصب، راه های کابل کشی و سرعت عمل و دقت نصاب بستگی دارد.


چطور میتوان تعداد دوربین مداربسته لازم برای نصب در یک فضا را مشخص کرد؟

آخرین نکته نصب دوربین مداربسته که به آن میپردازیم تعیین تعداد دوربین های مورد نیاز است.

تعداد دوربین های مورد نیاز با توجه به زوایای دید مورد نیاز، پارتیشن بندی قسمت های مختلف، اهمیت جزییات تصویر و همچنین نوع لنز و رزولوشن دوربین های مورد استفاده توسط کارشناس نصب مشخص خواهد شد.

به طور مثال برای یک فضا به مساحت 30 متر مربع که قسمت بندی و پارتیشن بندی نشده و جزییات محیط اهمیتی نداشته باشد، یک دوربین با رزولوشن 2 مگاپیکسل کافی است اما اگر همین محیط به 4 قسمت تقسیم بندی شده باشد ، 4 دوربین مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که در هرکدام از قسمت ها میز یا صندوقی، با اهمیت نظارتی بالایی وجود داشته باشد؛ میتوان برای پوشش دهی آن از یک دوربین با لنز واید و رزولوشن بالا و یا از تعداد دوربین های بیشتری استفاده کرد.

 

از اینکه تا اینجای مقاله همراه بودید متشکریم🌹 درصورتی که در مورد هر یک از نکات نصب دوربین مداربسته که گفته شد سوال یا ابهامی دارید در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.

 

در ضمن اگر قصد خرید بیسیم دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب راهنمای خرید بیسیم واکی تاکی را حتما مطالعه کنید؛ در این راهنما به تمام نکات مهمی که قبل از خرید بیسیم باید بدانید (از جمله قوانین و مقررات استفاده از این بیسیم‌ها در ایران) پرداخته‌ایم.

 

آخرین به روزرسانی مطلب: 28.09.1400

دیدگاه کاربران

کاربر گرامی، دیدگاه شما درج و پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
کالاریزان 16 آذر 1400
عالی بود دقیقا همینطور هست و مکان نصب دوربین بسیار اهمیت دارد، گاهی با انتخاب درست محل نصب ، با تعداد کمتری دوربین می توان تمام محیط را تحت پوشش قرار داد و در هزینه نهایی هم صرفه جویی کرد. قرار دادن دوربین در مکان های مهم و اصلی نیز بسیار حائز اهمیت است.
پارند سیستم 28 آذر 1400
درود بر شما، ممنون از نوشتن دیدگاهتون 🙏
ملایی 02 آبا 1401
عالی بود استفاده کردیم
پارند سیستم 19 دی 1401
ممنون از شما. خوشحالیم که این مطلب مورد استفاده‌تون قرار گرفته 🙏
داود 24 شهر 1402
ممنون از مطالب خوب و ارزشمند شما که به صورت مختصر و مفید تهیه و ارایه شده است. 🙏🙏